پسوریازیس و مواد غذایی تشدیدکننده آن

پسوریازیس (psoriasis) یا  که با در زبان فارسی به آن «بیماری صدف»، «صدفک» و « داءالصدف» هم گفته می‌شود، یکی از عارضه‌های خود ایمنی پوستی است. سلول‌های پوست مبتلایان به این عارضه خیلی سریع رشد می‌کنند و تکثیر می‌شود و در نتیجه در قسمت‌های از پوست بیرونی بدنشان نواحی پوسته‌پوسته تشکیل می‌شود. در ادامه ۸ نوع ماده خوراکی و نوشیدنی که به احتمال زیاد باعث شلعه ور شدن علائم پسوریازیس می شود، بیشتر معرفی شده است.

الکل

پسوریازیس

 بسیاری از مبتلایان به پسوریازیس به این نکته رسیده‌ اند که مصرف الکل به خصوص به مقدار زیاد، باعث شعله‌ ور شدن پسوریازیس آنها و بدتر شدن شرایطشان می شود. مصرف الکل باعث خشک شدن بدن و پوست می‌ شود و همین خشکی پوست سبب شعله‌ ور شدن پلاک های خشک پسوریازیس می گردد.

نوشیدن مقدار کافی آب و پرهیز از مصرف مقادیر زیاد الکل و نوشیدنی های الکلی می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. بسیاری از داروهایی که برای درمان پسوریازیس استفاده می شوند مانند آسیتریتین و متوترکسات، درون کبد پردازش می شوند و الکل برای کبد سم است، این یعنی مصرف مشروبات الکلی همزمان با مصرف دارو می تواند خطر بروز عوارض جانبی را افزایش دهد که برخی از آنها می توانند بسیار خطرناک باشند.

تنقلات

پسوریازیس

 پسوریازیس یک بیماری التهابی است و بیشتر تنقلات نیز حاوی چربی های اشباع و ترانس بعلاوه نشاسته تصفیه شده و قند هستند که همگی می توانند فرایند التهاب را وخیم تر کنند. دلیل دیگر برای عدم مصرف تنقلات این است که حاوی کالری بالایی هستند و ارزش غذایی کمی دارند. از آنجا که افراد مبتلا به پسوریازیس اغلب دچار مشکلات وزن هستند، مصرف تنقلات با چربی بالا در آنها منجر به افزایش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می شود.

گوشت قرمز

پسوریازیس

 گوشت قرمز حاوی چربی اشباع نشده به نام اسید آراشیدونیک است که می تواند علائم پسوریازیس را وخیم تر کند و به ترکیبات التهابی تبدیل شود.

محصولات لبنی

پسوریازیس

مانند گوشت قرمز، محصولات لبنی نیز حاوی اسید آراشیدونیک هستند. شیر گاو در این میان یکی از بزرگترین مجرمان است چرا که پروتئین کازئین دارد و منجر به التهاب می شود. زرده تخم مرغ نیز حاوی مقادیر بالای اسید آراشیدونیک است.

گیاهان تاجریزی

پسوریازیس

این گیاهان شامل فلفل، سیب زمینی سفید، بادمجان و گوجه فرنگی منجر به تشدید علائم پسوریازیس می شوند. این سبزیجات حاوی سولانین هستند؛ یک ترکیب شیمیایی که نشان داده شده باعث افزایش درد می شود.

میوه های خانواده مرکبات: گاهی اوقات یک واکنش آلرژیک می تواند منجر به تشدید علائم پسوریازیس شود. مرکباتی مانند گریپ فروت، پرتقال، لیمو، و لیموترش باعث واکنش های آلرژیک در برخی افراد می شود.

گلوتن

پسوریازیس

گلوتن؛ پروتئین موجود در گندم، جودوسر، جو و … سبب التهاب می شود و بسیاری از افراد مبتلا به پسوریازیس به گلوتن حساسیت دارند برای همین اگر مبتلا به پسوریازیس هستید، حداقل یک ماه از مصرف گلوتن خوداری کنید تا ببینید علائم کمتر می شود یا نه.

چاشنی ها

پسوریازیس

برخی ادویه جات، ترشیجات مانند فلفل، میخک، زیره، رازیانه، دارچین، فلفل قرمز، خردل، فلفل شیرین، جوز، پوست لیمو و کاری و چاشنی هایی مانند سس مایونز، سس گوجه فرنگی، سس فلفلی و سرکه سبب التهاب بدن می شوند که باید از مصرف آنها اجتناب کرد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا