در مورد مزایای امگا ۳ گیاهی چه می‌دانید؟

پیش از اینکه در مورد امگا ۳ گیاهی بحث کنیم، می‌خواهیم ببینم اصلا امگا ۳ چیست؟ امگا ۳ یکی از اسیدهای چرب ضروری است که در ساختمان برخی چربی‌ها وجود دارد و ویژگی‌های خاصی دارد. این اسیدهای چرب را به این دلیل ضروری نامیده‌اند که اولاً برای ادامه حیات بدن کاملاً ضروری است و ثانیاً چون توسط خود بدن انسان قابل تولید نیست، حتماً باید از طریق رژیم غذایی با مکمل‌ها تأمین شود.

در واقع بدن انسان برای برطرف کردن نیازهای خود به مواد تغذیه‌ای ازجمله اسیدهای چرب و پروتئین نیاز دارد.

اسیدهای چرب از اجزای تشکیل‌دهنده چربی‌هاست که بدن قادر به تولید انواع ضروری آن نیست و باید از طریق ماده غذایی تأمین شود.

این اسید چرب در چه زمانی شناسایی شد؟

اولین تحقیق به سال ۱۹۵۰ و بررسی‌ای که روی اسکیموها انجام شد، برمی‌گردد. مطالعه روی خون اسکیموها نشان داد با وجود آن که اسکیموها غذای اصلی خود را از گوشت حیوانات پرچرب شکاری تهیه می‌کردند، ولی اسیدهای چرب موجود در خون آن‌ها مانع از تجمع پلاکت و در نتیجه مانع از رسوبات و گرفتگی رگ‌ها می‌شود. در آن سال‌ها امگا ۳ را مترادف با روغن ماهی می‌دانستند اما اسیدهای چرب امگا ۳ طی ۴۰-۳۰ سال اخیر به خوبی شناخته شده‌اند و در ۲ دهه اخیر در مورد نقش آن‌ها در سلامت مطالعه‌های بیشتری انجام شده است.

می‌گویند امگا ۳ خواص بی‌شماری دارد.

چربی‌ها در ساختمان سلولی بدن و به خصوص سلول‌های مغزی شرکت دارند. اسیدهای چرب امگا ۳ از این نظر نقش‌های به خصوصی را ایفا می‌کنند؛ تحقیقات نشان داده‌اند امگا ۳ تأثیر مثبتی در روند درمان میگرن، استرس، تنش‌های عصبی و افسردگی ن دارد. به طوری که اگر روزانه ۲ گرم امگا ۳ خالص به بیماران مبتلا به میگرن داده شود، در برخی موارد میگرنشان کنترل می‌شود. اما مهمترین خاصیتی که امگا ۳ دارد، تقویت سیستم ایمنی بدن است.

روغن ماهی

روغن ماهی به عنوان منبع غنی امگا ۳ معرفی می‌شود. ولی سالانه میلیون‌ها تن جیوه از طریق آلودگی و پسماند در هوا رها شده و وارد زنجیره غذایی  آب‌های آزاد می‌شود. بنابراین هر ماهی با خوردن دیگر ماهی‌ها یا سایر مواد غذایی، مقداری جیوه آلی جذب می‌کند و می‌توان گفت تمامی ماهیان به نوعی جیوه جذب می‌کنند. و متاسفانه جیوه آلی یا متیل مرکوری، یک ماده سمی است. 

به همین دلیل تحقیقات نشان داده، سطح جیوه در افرادی که به طور منظم ماهی می‌خورند یا فراوردهای مرتبط به ماهیان را مصرف می‌کند، نسبت به دیگران بیشتر است.

امگا ۳ برای دوران بارداری شدیدا توصیه می‌شود. ولی در عین حال مصرف بیش از حد ماهی در دوران بارداری و شیردهی، به دلیل بالا بردن سطح جیوه در بدن مادر، برای نوزاد مضر است. زیرا جیوه می‌تواند به مغز و سیستم عصبی نوزاد آسیب برساند. کودکان زیر ۶ سال، افرادی که دچار اختلال کلیوی هستند و کسانی که سیستم ایمنی آن‌ها نسبت به جذب فلزات بسیار حساس است، دیگر افرادی هستند که باید روغن ماهی بدون جیوه مصرف کنند. مصرف روغن ماهی حاوی جیوه باعث بروز مسمومیت با نشانه‌هایی از قبیل لرزش، بی‌حسی، کاهش قدرت تمرکز و مشکلات بینایی می‌شود.

 

منابع گیاهی امگا ۳

امگا ۳ های گیاهی  فاقد هر گونه جیوه هستند و می‌توان بدون دغدغه خاطر آنها را مصرف کرد. در ضمن برای رژیم‌های گیاهی خواری بهترین جایگزین امگا۳ روغن ماهی به حساب می‌آیند. 

امگا ۳ گیاهی معمولا از روغن بزرک تهیه می‌شود. بزرک، منبع غنی اسیدهای چرب ضروری مانند اسیدهای چرب اُمگا ۳ مانند آلفا لینولنیک اسید و اسیدهای چرب اُمگا ۶ است که برای سلامتی لازم هستند. به نظر می‌رسد آلفا لینولنیک اسید با مهار التهاب عروقی و فعالیت اندوتلیال، خطر بیماری‌های قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. روغن برزگ تمامی خواص اسید چرب امگا ۳ را دارد و در عین حال حاوی هیچ ماده سمی نیست.

مصرف روغن بزرک موجب کاهش چربی‌های خون (کلسترول تام وLDL) می‌شود لذا با این مکانیزم نیز در حفاظت از قلب مؤثر است. همچنین این روغن باعث کاهش HDL می‌شود؛ هرچند بیم آن وجود دارد که علیرغم کاهش همزمان LDL، میزان حفاظت از قلب کاهش یابد، خوشبختانه تحقیقات نشان داده است که میزان خروج کلسترول از سلول‌های ماکروفاژ و ورود آن به سرم تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد.

 

 

کپسول نرم گیاهی امگا ۳ باریج

 

  • کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلب و عروق
  • ضد التهاب ، کاهش فشار خون

برای دریافت اطلاع بیشتر در مورد کپسول امگا ۳ باریج روی لینک کلیک کنید.

 

 

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا