بیماری

با بهترین قطره درمان آفت آشنا شوید!

آفت و زخم های دهانی می تواند دردی آزاردهنده و گیج کننده برای بیماران و پزشکان باشد. وقتی با آفت در دهان خود روبرو می شوید احتمالا با انواع مختلفی از داروها و قطره ها برای درمان آفت مواجه هستید؛ در این بین استفاده از قطره برای درمان آفت بدلیل سهولت استفاده و قابلیت استفاده برای کودکان اهمیتی ویژه دارد. حال میخواهیم با مواردی که در انتخاب بهترین قطره درمان آفت حائز اهمیت است، آشنا شویم.

آفت (استوماتیت آفت) چیست؟

برطبق اطلاعات وبسایت professional.sunstargum استوماتیت آفت (Recurrent Aphthous Stomatitis)، معمولاً به عنوان زخم های عود کننده مخاط دهان تعریف می شود. در اصطلاح عامیانه، بروز استوماتیت آفت، اغلب زخم دهان نامیده می شود. بیشترین مناطق آسیب دیده حفره دهان مخاط لب، مخاط باکال و زبان هستند. برخلاف تبخال‌ها که در خارج از دهان ایجاد می‌شوند، این زخم‌ها غیرمسری هستند. این نکته مهمی است که باید به بیمارانی که اغلب تصورات نادرستی در مورد قابل انتقال بودن زخم دهان دارند، منتقل شود.

آفت ها در کف دهان؛ روی لثه؛ یا روی زبان و فقط روی مخاط دهان غیرکراتینه شده تشکیل می شوند، که لایه سلولی است که حفره داخلی دهان را می پوشاند. محل تشکیل آفت بر خلاف زخم های ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است که به عنوان زخم های سرد نیز شناخته می شود و سطوح مخاطی کراتینه شده مانند سطوح خارجی لب ها را تحت تأثیر قرار می دهد. بر خلاف تبخال، آفت غیر واگیردار است.

استوماتیت آفت ۲۰ درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد و در زنان شایع تر است. آفت ها اغلب در دهه دوم و سوم زندگی رخ می دهند و با افزایش سن کمتر شایع می شوند.

بهترین قطره درمان آفت

اکثر پزشکان و دندانپزشکان در حال حاضر مجموعه ای از درمان های توصیه شده برای استوماتیت آفت را برای بیماران خود ارائه می دهند. برای تسکین درد سریعتر و موثرتر و بهبود زخم، مداخلات با هدف استفاده از محصولات موضعی انجام می شود.

استفاده از اشکال خمیری، قطره، محلول شستشو، قرص و سایر اقلام دارویی در درمان آفت استفاده می شوند. استفاده از قطره درمان آفت بدلیل سهولت استفاده موردتوجه اکثر پزشکان و افراد است. استفاده از قطره درمان آفت برای کودکان نسبت به سایر اشکال دارویی بیشتر مورد توجه است.

بهترین قطره آفت دهان
بهترین قطره آفت دهان

 

محلول میرتکس باریج که بعنوان قطره درمان آفت بشمار می آید دارای اسانس گیاه مورد و اثرات آنتی میکروبیال است و در متون طب ایرانی به استفاده از آن در شستشو و ضد عفونی کردن زخم‌ها، رفع تحریکات مخاط دهان، تسکین درد دندان و رفع سستی لثه ها و زخم‌های دهان اشاره شده است.

شکل فرآورده قطره درمان آفت باریج

قطره ۱۸ میلی لیتری دارای قطره چکان در جعبه مقوایی با بروشور
بر اساس وجود ۱۵-۹ میلی گرم ۱و ۸ سینئول در هر میلی لیتر از فراورده

عوارض جانبی احتمالی قطره درمان آفت باریج

هیچگونه عارضه ای مشاهده نشده است.
با قرار دادن پنبه آغشته به میرتکس روی ضایعه آفتی، معمولاً ابتدا احساس سوزش و سپس بی‌حسی موقت ناحیه زخم بروز می‌کند. لذا احساس سوزش پس از مصرف دارو طبیعی است.

در دوران بارداری و شیردهی و کودکان منع مصرف دارد.

روش مصرف قطره درمان آفت باریج

۶-۵ بار در روز، هر بار ۱۰ قطره از محلول میرتکس را روی یک تکه پنبه کوچک ریخته و به مدت ۳۰-۲۰ ثانیه روی ضایعه آفتی قرار دهید.

صرف نظر از اینکه آنها از یک محصول مراقبت از دهان برای درمان زخم های دهان خود استفاده می کنند یا نه، به بیماران یادآوری کنید که برای جلوگیری از تحریک یا بدتر شدن زخم، آنچه را که می توانند به تنهایی انجام دهند (یعنی از گاز گرفتن آن خودداری کنند و سعی کنند از خوردن غذاهای تند یا تند خودداری کنند. الکل بنوشید).

انواع آفت

به طور کلی، ما سه شکل بالینی اصلی استوماتیت آفت را بر اساس اندازه و تعداد زخم ها تشخیص می دهیم:

 • آفت های مینور: به طور معمول گرد و قطر کمتر از ۱۰ میلی متر.
 • آفت‌های ماژور: شبیه آفت‌های مینور هستند اما بزرگ‌تر هستند (قطر بیش از ۱۰ میلی‌متر) و بنابراین به زمان بهبودی طولانی‌تری نیاز دارند.
 • زخم‌های هرپتی‌فرم: زخم‌های متعدد با قطر کمتر از ۱ میلی‌متر که به تعداد زیاد تا ۱۰۰ رخ می‌دهند.

سایر شرایط دهانی که بیماران ممکن است با استوماتیت آفت اشتباه بگیرند عبارتند از:

 • سندرم سوزش دهان
 • کاندیدیازیس دهان
 • ویروس هرپس سیمپلکس داخل دهانی عود کننده یا ویروس هرپس واریسلا زوستر
 • لکوپلاکیا
 • لیکن پلان دهان
 • بیماری دست و پا و دهان
 • غدد بزاقی عفونی
 • آبسه دندان
 • بیماری بهجت

علل آفت

همانطور که در وبسایت osmosis ذکر شده، علیرغم شیوع بالای آفت، اطلاعات کمی در مورد علل آفت وجود دارد. این می تواند به خصوص برای بیمارانی که به طور منظم با آن سروکار دارند ناامید کننده باشد. علت دقیق استوماتیت آفتی در حال حاضر مشخص نیست.

با این حال، تصور می‌شود که عوامل زیادی وجود دارند: از جمله سیستم ایمنی ضعیف، استرس عاطفی یا روانی، غذاهای خاص مانند قهوه، شکلات، پنیر، آجیل و مرکبات، ضربه به دهان، عفونت ویروسی و باکتریایی، تغذیه نامناسب، و برخی داروها مانند آسپرین، بتا بلوکرها، داروهای شیمی درمانی، پنی‌سیلامین، داروهای سولفا و فنی توئین. حساسیت به مواد موجود در خمیردندان و محصولات بهداشتی دهان مانند سدیم لوریل سولفات نیز ممکن است باعث ایجاد آفت شود.

سایر علل عبارتند از قرار گرفتن در معرض سموم (به عنوان مثال، نیتریت در آب آشامیدنی)، قاعدگی، یا تغییرات در میکروبیوم دهان. حدود ۲۰ درصد موارد می تواند به کمبود آهن، فولات، و ویتامین B6 و B12 مربوط باشد، اگرچه کمبودهای دیگری مانند ویتامین D، روی یا تیامین نیز ممکن است دخیل باشد.

آفت دهان همچنین ممکن است در نتیجه بیماری هایی مانند بیماری سلیاک که یک اختلال گوارشی ناشی از حساسیت به گلوتن است، ایجاد شود، پروتئینی که در بیشتر غلات وجود دارد. بیماری سلیاک در کمتر از ۵ درصد موارد مکرر استوماتیت آفت وجود دارد. آنها همچنین می توانند در نتیجه بیماری های التهابی روده مانند بیماری کرون و کولیت اولسراتیو ایجاد شوند. در نهایت، بیماری بهجت (اختلال نادری که باعث التهاب در سراسر بدن از جمله دهان می شود) می تواند فرد را مستعد ابتلا به آفت شود.

بهترین-قطره-آفت-دهان

با این اوصاف، مهمترین عواملی که در بروز آفت موثرند شامل:

 • آسیب فیزیکی به لثه، زبان یا سایر بافت های نرم داخل دهان. که شاید رایج ترین عامل و به راحتی قابل توضیح باشد و می تواند به دلایل مختلفی از جمله مسواک زدن بیش از حد سخت (یا با رشته های بیش از حد سخت)، گاز گرفتن در داخل دهان، یا اصطکاک و فرسودگی دستگاه های ارتودنسی رخ دهد.
 • کمبود هماتینیک (تغذیه برای تشکیل سلول های خونی) مانند آهن، روی، اسید فولیک و ویتامین های مهمی مانند B
 • وراثت، به نظر می رسد بخش زیادی از بیماران دارای سابقه خانوادگی مثبت هستند.
 • واکنش منفی به خمیردندان یا سایر محصولات مراقبت از دهان که حاوی مواد خاصی است.
 • شرایط سیستمیک زمینه ای، مانند بیماری کرون یا HIV، آسیب پذیری بیماران را برای ابتلا به استوماتیت آفتی افزایش می دهد.
 • فشار روحی و استرس

چه عواملی باعث بروز آفت مکرر می شود؟

استوماتیت آفت مکرر می تواند در اثر قرار گرفتن در معرض غذاهای خاصی ایجاد شود که به عنوان محرک شروع آفت شناخته شده است. بهتر است از مصرف غذاهای تحریک کننده پرهیز کنید و از یک رژیم غذایی متعادل از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل استفاده کنید تا از کمبودهای تغذیه ای جلوگیری شود.

اگر به نظر می رسد که آفت مربوط به استرس است، استفاده از تکنیک های کاهش استرس، مانند مدیتیشن و ورزش، می تواند کمک کننده باشد. استوماتیت آفت معمولاً برای اولین بار در کودکان و نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ ساله دیده می شود. برای حدود یک سوم از کودکان مبتلا، ضایعات تا سال ها پس از شیوع اولیه دوباره ظاهر می شوند.

علائم و نشانه های استوماتیت آفت چیست؟

علائم و نشانه های استوماتیت آفت شامل احساس سوزش یا ناراحتی در مخاط دهان یک یا دو روز قبل از شروع زخم است. تب، بثورات پوستی، سردرد یا لنفادنوپاتی معمولاً وجود ندارد. زخم ابتدا به صورت یک پاپول نقطه‌ای در طی یک دوره ۲-۱ روزه ظاهر می‌شود، سپس به تدریج در طی ۳-۴ روز به حداکثر اندازه خود می رسند، تثبیت می‌شوند و سپس بهبود می‌یابند و معمولاً در لب های داخلی، در داخل گونه ها و روی زبان موضعی دارند. آنها معمولاً به خوبی مشخص می شوند و می توانند از نظر مورفولوژی مینور، ماژور یا هرپتی فرم باشند.

زخم‌های آفتی خفیف، به شکل گرد یا بیضی، با غشای کاذب زرد یا خاکستری (یعنی لایه‌ای از سلول‌های مرده که می‌توانند پاک شوند) هستند. زخم معمولاً توسط یک هاله قرمز التهابی احاطه شده است و معمولاً در عرض ۷-۱۴ روز بهبود می یابد.

از سوی دیگر، زخم‌های آفتی اصلی عمیق‌تر، بزرگ‌تر هستند (یعنی اغلب ۲ تا ۳ سانتی‌متر قطر دارند)، می‌توانند مرزهای برجسته‌ای نامنظم داشته باشند و معمولاً هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد تا بهبود یابد.

در نهایت، کم‌ترین شکل، زخم‌های آفتی عودکننده هرپتی‌فرم هستند که از زخم‌های متعددی تشکیل شده‌اند که در گروه‌های ۱۰ تا ۱۰۰ تایی در سرتاسر دهان قرار می‌گیرند و قطر آنها ۱ تا ۲ میلی‌متر است. آنها گاهی اوقات می توانند به زخم های بزرگتر تبدیل شوند و معمولاً در عرض چند هفته بهبود می یابند.

چگونه استوماتیت آفتی تشخیص داده می شود؟

استوماتیت آفتی معمولاً بر اساس شرح حال کامل و معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. در طول معاینه فیزیکی، پزشک باید علائم کم آبی بدن را به ویژه در نوزادان و کودکان ارزیابی کند، زیرا زخم ها دردناک هستند و ممکن است خوردن و نوشیدن را دشوار کنند.

آزمایش‌های آزمایشگاهی برای تأیید استوماتیت آفت معمولاً غیر ضروری است، اگرچه اگر مورد مداوم یا شدید باشد، ممکن است آزمایش‌های تشخیصی در نظر گرفته شود. پزشک ممکن است برای ارزیابی کم خونی، شمارش کامل خون و همچنین مطالعات آهن، فولات یا ویتامین B12 را برای ارزیابی کمبود تغذیه ای تجویز کند.

نوتروپنی، تعداد کم گلبول‌های سفید خون، می‌تواند به نقص ایمنی اشاره کند. یک آنتی بادی ضد اندومیسیم و سنجش ترانس گلوتامیناز سرم می تواند بیماری سلیاک را تشخیص دهد. در نهایت، آزمایش اچ‌آی‌وی را می‌توان در مواردی در نظر گرفت که شدید هستند، استوماتیت هرپتی‌فرم یا آفتی ماژور را نشان می‌دهند، یا اگر زخم‌ها شامل مخاط کراتینه شده (یعنی کام سخت و لب‌های خارجی) باشد.

جمع بندی

استوماتیت آفت به عنوان آفت نیز شناخته می شود و در حدود ۲۰ درصد از جمعیت رخ می دهد. آنها معمولاً بر روی غشاهای مخاطی غیر کراتینه ای که سطوح داخلی حفره دهان را پوشانده اند، مانند لب های داخلی، داخل گونه ها و زبان تشکیل می شوند. استوماتیت آفت می تواند به ضعف سیستم ایمنی، خوردن برخی غذاها، افزایش سطح استرس و کمبودهای تغذیه ای مربوط باشد.

آفت ها اغلب عود می کنند و پیشگیری شامل مدیریت استرس، حفظ یک رژیم غذایی سالم و رعایت بهداشت دهان و دندان است. تشخیص اساساً بر اساس معاینه فیزیکی است و از آزمایش تشخیصی در موارد شدید استفاده می شود. درمان شامل اصلاح سبک زندگی است. همچنین استفاده از داروهای گیاهی نظیر قطره درمان آفت باریج می تواند در تسکین و درمان آفت کارا و موثر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا