علائم یائسگی در زنان کدامند؟

علائم یائسگی در زنان کدامند؟ یائسگی به معنای قطع دوره‌ی قاعدگی است. یک زن پس از یائسگی، توانایی باردارشدن را از دست می‌دهد و به‌دلیل نوسانات شدید هورمونی، علائم متوسط تا شدیدی را تجربه می‌کند. همه‌ی اینها ممکن است باعث افسردگی و تغییر روند عادی زندگی او شوند. اما همه‌ی خانم‌ها باید بدانند که یائسگی، یک بیماری محسوب نمی‌شود و به این معنا نیست که به پایان زندگی‌شان نزدیک شده‌اند. در ادامه با وبلاگ باریج اسانس همراه باشید.

علائم پیش یائسگی از حدود ۴۲ سالگی شروع می‌شود

علائم یائسگی در زنان

دوره پیش یائسگی جایگاه مهمی در زندگی خانم‌ها دارد و برخی بر این عقیده هستند که حتی به اندازه خود یائسگی برای خانم‌ها ایجاد دغدغه و نگرانی می کند. یائسگی بیماری و یا مشکل خاصی ایجاد نمی کند و صرفا به معنای پایان قاعدگی است.

سن متوسط برای شروع یائسگی حدود ۵۲ سالگی است و علائم آن در این دوره شروع می‌شود. دوره پیش یائسگی نیز به تحول هورمونی مربوط می‌شود که در نهایت به یائسگی ختم خواهد شد. ممکن است این تحول یک دهه طول بکشد. اگر سن‌تان کمتر از ۴۲ سال باشد ممکن است با برخی علائم پیش یائسگی مواجه شده باشید. البته پزشکان این سن رو زود تلقی کرده و به دنبال عوامل دیگری برای بروز برخی ناخوشی‌ها می‌گردند. اما اگر بالای ۴۲ سال دارید ممکن است علت اصلی ناخوشی‌هایتان مربوط به دوره پیش یائسگی باشد. در ادامه با برخی از این علائم آشنا می‌شویم.

علائم یائسگی در زنان

گُرگرفتگی

علائم یائسگی در زنان

کپسول منوهلپ باریج

 

گرگرفتگی باعث می‌شود که شما ناگهان یک گرمای شدید در صورت و بالاتنه‌تان احساس کنید. این حالت می‌تواند از چند ثانیه تا چند دقیقه یا بیشتر طول بکشد. گرگرفتگی ممکن است چندین‌بار در روز یا چندبار در ماه اتفاق بیفتد.

تعریق شبانه

علائم یائسگی در زنان

 گرگرفتگی در هنگام خواب می‌تواند به تعریق شبانه منجر شود. تعریق‌های شبانه می‌توانند شما را بیدار کنند و باعث شوند درطول روز، بیشتر احساس خستگی کنید. در واقع گرگرفتگی از شایع‌ترین علائم یائسگی در زنان است.

احساس لرز

 پس از آ‌نکه بدن‌تان به‌دنبال یک گرگرفتگی خنک شد، شما ممکن است سرما، سردشدن پاها و لرز را تجربه کنید. پس احساس لرز یکی دیگر از علائم یائسگی در زنان است.

احساس دست و پا چلفتگی می‌کنید

 

برخورد به اشیا و مبلمان منزل، گیر کردن به در و دیوار و غیره می‌تواند شما را یاد سال های نوجوانی‌تان بیاندازد. زمانی‌که تغییرات هورمونی شدید شما را دست و پاچلفتی جلوه می‌داد. به عقیده متخصصان دوره پیش یائسگی نیز تفاوت چندانی با دوره نوجوانی که بدن در حال تبدیل به وضعیت جدیدی است ندارد.

گرچه قرار نیست بزرگ شوید و برخوردتان با در و دیوار هم به این دلیل نیست، اما بدن‌تان در وضعیتی قرار می‌گیرد که ناشی از تغییرات هورمونی است. این تحولات هورمونی همچنین می‌تواند باعث نازک شدن پوست‌تان شده و کبودی‌های ایجاد شده را بیشتر نمایان سازد.

چشم‌هایتان خشک می‌شود

علائم یائسگی در زنان

شاید عجیب به نظر برسد، اما چشم‌ها اولین نقاطی هستند که تحت تاثیر تغییرات هورمونی قرار گرفته و اثرات آن را بروز می‌دهند. علاوه بر اینکه دور چشم‌ها چین و چروک‌ها عرض اندام می‌کنند، چشم‌ها دچار خشکی نیز می‌شوند. این مسئله نیز روی کیفیت بینایی تاثیر می‌گذارد. به طور کلی این تغییرات در چشم‌ها جزو علائم اولیه پیش یائسگی است.

گوشی تلفن دست‌تان است و تمام منزل را دنبال آن می‌گردید

دچار فراموشی‌شده و احساس می‌کنید در مه دائمی زندگی می‌کنید. در این صورت نیز پای هورمون‌ها در میان است. هورمون‌های استروژن و پروژسترون نیاز به تعادل دارند تا در بدن با هماهنگی کامل عمل کنند. به تدریج که سن خانم‌ها بالا می‌رود، میزان پروژسترون به طور طبیعی با هر دوره عدم تخمک‌گذاری کاهش پیدا می‌کند. سپس مازاد استروژن در بدن به هورمون استرس تبدیل می‌شود و روی مناطقی از حافظه در مغز تاثیر می‌گذارد.

خلق و خوی‌تان عوض می‌شود

علائم یائسگی در زنان

تغییرات ناگهانی خلق و خوی نیز از علائم شایع تغییرات مهم زندگی خانم‌هاست، چون خلق و خوی ما ارتباط زیادی با هورمون‌های بدن مان دارد. بنابراین زمانی که خیلی زود از کوره در می‌روید و نسبت به مسائل پیرامون واکنش تند نشان می‌دهد، بهتر است به جای اینکه خودتان را سرزنش کنید به دنبال علت اصلی آن باشید. تغییرات خل و خوی یکی دیگر از علائم یائسگی در زنان است.

پوست تان خشک تر و سر و کله آکنه پیدا می‌شود

 

به مرور که میزان هورمون پروژسترون کاهش پیدا می‌کند، کلاژن پوست نیز ضعیف تر شده و در نتیجه آن پوست خشک‌تر و نازک‌تر می‌شود.هر چه پوست‌تان روشن‌تر باشد، بیشتر در معرض این مشکلات قرار خواهید گرفت. برخی خانم‌ها در دوره پیش یائسگی دچار آکنه، آلرژی‌های جدید و اگزما می‌شوند.

دچار بیخوابی می‌شوید

علائم یائسگی در زنان

بیخوابی یکی از عوارض جانبی اصلی عدم تخمک گذاری است. پروژسترون به آرامش بدن کمک می‌کند و کاهش آن می‌تواند شما را در معرض اضطراب قرار دهد. اگر دچار چنین مشکلاتی شده‌اید، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

برخی هیچ علامتی را احساس نمی کنند

بر خلاف برخی از خانم ها، عده دیگری هیچ تغییری در خودشان احساس نمی‌کنند .این خانم‌ها همیشه داستان‌های نگران کننده‌ای از شروع دوره یائسگی، گر گرفتگی، تغییرات خلق و خوی و غیره می‌شنوند، اما با بالا رفتن سن‌شان بجز چین و چروک پوست علامت دیگری احساس نمی کنند.

این مسئله صرفا خوش شانسی یا به دلیل داشتن ژن خوب نیست. به عقیده متخصصان معمولا خانم‌هایی که دل مشغولی‌های خوشایندی دارند، عاشق کارشان هستند و با عشق و خوشبختی زندگی می‌کنند از علائم ناخوشایند دوره پیش یائسگی به دور می‌مانند.

با وجود اینکه این خانم‌ها در خوشبختی کامل و ناز نعمت نیستند، اما احتمالا افرادی هستند که بیشتر به ندای درون شان گوش می‌دهند، با بدن شان در صلح و صفا هستند و بیشتر از خود مراقبت می‌کنند.

باید بدانید که اعتقادات و برداشت ما از دوره پیری و سالمندی بیش از خود فرآیند پیری روی بدن ما تاثیر دارد. بنابراین می‌توانید از دوره پیش قاعدگی نیز نهایت استفاده را ببرید و تلاش کنید با بدن‌تان از در دوستی وارد شوید.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا