سلامت دهان و دندان

اهداف آموزشی

بعد از مطالعه این راهنما قادر خواهید بود:

 • عوامل مؤثر بر ایجاد پوسیدگی دندان را بیان کنید.
 • نشانه ها و مراحل پوسیدگی دندان را شرح دهید.
 • مشخصات لثه سالم و بیمار را بیان کنید.
 • به روش صحیح مسواک بزنید.
 • به روش صحیح نخ دندان بکشید.

 

سلامت دهان و دندان (10)

مقدمه

دهان به عنوان اولین بخش دستگاه گوارش، از لبها شروع شده و به حلق ختم میگردد و عمل جویدن، صحبت کردن، خندیدن، چشیدن، گاز گرفتن و بلعیدن غذا را انجام میدهد. ساختارهای موجود در دهان، شامل: لب ها، زبان، کام، فک بالا، فک پایین، دندان ها، لثه‌ها، حفره دهان و غدد بزاقی هستند. در داخل استخوان های فک بالا و پایین، دندان ها قرار دارند که وظایف اصلی آ نها عمل جویدن، صحبت کردن و حفظ زیبایی صورت است. هر یک از دندان ها بر اساس شکل خود توانایی های ویژه ای برای بریدن (دندانهای پیش)، پاره کردن (دندان های نیش) و نرم و خرد کردن (دندان‌های آسیا) غذاها دارند.

پوسیدگی دندان

سلامت دهان و دندان (10)

میکروب‌های موجود بر روی دندان، باقیمانده‌های مواد غذایی را به اسید تبدیل می‌کنند. این اسید مینای دندان را به مرور حل کرده و پوسیدگی ایجاد می‌کند. پوسیدگی دندانی می‌تواند از یک دندان به سایر دندا نها سرایت کند.

عوامل مؤثر بر ایجاد پوسیدگی دندان علل مختلفی برای ایجاد پوسیدگی مطرح شده است اما به طور کلی می توان گفت چهار عامل اصلی در ایجاد پوسیدگی دندان نقش دارند:

میکروبها: در دهان هر فرد به طور طبیعی انواع و اقسام میکروبها وجود دارند ولی همه میکروب های موجود در دهان ایجاد پوسیدگی نمی‌کنند. در واقع انواع خاصی از میکروبها می توانند پوسیدگی را به وجود آورند.

مواد قندی: مواد قندی باعث پوسیدگی دندان ها می شوند. شکل و قوام ماده غذایی، تعداد دفعات مصرف و نوع قند در ایجاد پوسیدگی نقش دارند.

مقاومت شخص و دندان: عوامل زیادی مانند وضعیت بزاق دهان، شکل و فرم دندانها، طرز قرارگیری دندان، میزان مقاومت دندان نسبت به اسید تولید شده توسط میکر وب ها، نوع میکر وب های موجود در حفره دهان و سلامت عمومی فرد بر میزان ایجاد پوسیدگی تأثیر دارند.

زمان و سرعت ایجاد پوسیدگی دندان: پوسیدگی دندان در یک لحظه و یک روز انجام نمی شود، بلکه مدت زمانی لازم است تا مینای دندان حل شده و بافت مینا از بین برود. تحقیقات نشان داده است که بعد از خوردن غذا و رسیدن مواد قندی به میکروب های روی دندان، ۲ تا ۵ دقیقه طول م یکشد تا اسید ایجاد شود. و بعد از ۱۰ دقیقه، میزان اسید به حداکثر مقدار خود می‌رسد.

سپس ۲۰ تا ۶۰ دقیقه در همان حال باقی می‌ماند و بعد از آن به تدریج به حالت عادی برمی‌گردد. با هر بار خوردن غذای حاوی مواد قندی، محیط دهان اسیدی می شود و تا این محیط اسیدی به حالت عادی برگردد، با خوردن مجدد آن، محیط دهان دوباره اسیدی می‌شود. به این ترتیب، دندا نها دچار پوسیدگی می‌شوند نشان ههای پوسیدگی دندان وقتی دندانی دچار پوسیدگی میشود، ممکن است یک یا چند مورد از علامت های زیر را داشته باشد:

 • تغییر رنگ مینای دندان: در محل پوسیدگی، مینا قهوه ای یا سیاه رنگ می شود.
 • سوراخ شدن دندان در محل پوسیدگی: گاهی میزان این تخریب کم است و فقط با معاینه دقیق مشخص می شود و گاهی مقدار زیادی از دندان از بین میرود، به طوری که شخص فکر میکند دندان او شکسته است.
 • حساس بودن یا درد گرفتن دندان: در موقع خوردن غذاهای سرد، گرم، ترش و شیرین.
 • حساس بودن یا درد گرفتن دندان: وقتی که دندان ها را روی هم فشار میدهیم.
 • بوی بد دهان: می تواند به علل مختلف ایجاد شود که یکی از علتهای آن پوسیدگی دندا نها است.

نکته: شایان ذکر است هر تغییر رنگی در سطح دندان به معنی پوسیدگی نیست مراحل پیشرفت پوسیدگی دندان ها پوسیدگی دندان، یک روند تدریجی است که برای ایجاد آن، زمان زیادی لازم است. مراحل ایجاد پوسیدگی، به شرح زیر است:

شروع پوسیدگی از مینای دندان است که معمولا با یک تغییر رنگ همراه است (قهوه ای یا سیاه رنگ) با ادامه پوسیدگی به لایه زیرین مینا (داخل عاج)، دندان به سرما، گرما و شیرینی حساس می شود و حتی گاهی در دندان، دردهای مداوم و شدید ایجاد می شود.

آبسه دندانی: هنگامی که پوسیدگی به مرکز دندان (عصب) برسد، به طور معمول دردهای شدید شبانه، مداوم و خودبه خودی به

وجود می آید و در صورت عدم درمان، در انتهای ریشه دندان عفونت ایجاد می‌شود که می تواند با ایجاد تورم بر روی لثه یا گاه تورم در صورت همراه باشد (آبسه دندانی).

لثه سالم

سلامت دهان و دندان (10)

لثه سالم علایمی دارد که به این صورت است:

 • رنگ صورتی
 • قوام سفت و محکم
 • تبعیت شکل لثه از شکل و طرز قرارگرفتن دندان ها
 • تیز بودن لبه آن به طوری که مثل لای های روی دندان کشیده شود.

عدم وجود هرگونه ناهمواری یا لبه پهن بین دندان و لثه، به طوری که فضای بین دندان ها توسط لثه پر شود.

نکته: رنگ صورتی و لبه های کاملا تیز لثه از جمله علامت های مشخص کننده سلامت لثه هستند.

در روی لثه برخی افرادی که رنگ چهره تیره دارند، لکه های قهوه ای رنگ دیده می شوند؛ این پدیده به معنای بیماری لثه نیست. التهاب لثه (ژنژیویت)

به مرحله ابتدایی بیماری لثه، التهاب لثه یا ژنژیویت گویند که به صورت قرمزی، تورم و درد در لثه ها دیده میشود و ممکن است لثه در زمان مسواک زدن خونریزی داشته باشد.

 • وقتی التهاب لثه ادامه پیدا کند، لثه شروع به تحلیل رفتن میکند.
 • به تدریج، بیماری به بافت های نگهدارنده دهان پیشرفت میکند که در نهایت باعث لقی دندان ها می‌شود.

پیشگیری از پوسیدگی دندان

 

رعایت اصول بهداشتی و تمیزکردن دهان و دندان برای حفظ سلامت دهان و دندان ها ضروری است.

 

 1. توصیه های خودمراقبتی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان ها
 2.  مسواک زدن دندا نها توسط مسواک مناسب با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و با روش صحیح در مدت زمان مناسب و به صورت منظم
 3.  استفاده از نخ دندان و دهان شویه هایی که توسط دندانپزشک تجویز میشوند
 4.  تغذیه مناسب
 5.  استفاده از فلوراید موضعی
 6.  پوشاندن شیارهای سطح دندان (فیشورسیلنت) برای پیشگیری از ایجاد پوسیدگی در سطوح جونده دندان مراجعه منظم به دندانپزشک برای بررسی وضعیت دهان و دندان استفاده از مسواک و خمیردندان ساده ترین وسیله برای تمیز کردن دهان و دندان در منزل مسواک است. باید توجه داشت که رعایت بهداشت دهان و دندان باید از همان ابتدای تولد آغاز شود. پاک کردن لثه های کودک توسط یکگاز مرطوب در این دوران توصیه می شود. با رویش اولین دندان های شیری که در حدود ۶ ماهگی آغاز می شود، تمیز کردن دندا نها اهمیت بیشتری می یابد. در صورت یکه مسواک زدن مرتب از دوران کودکی به عادت کودک تبدیل گردد، رعایت بهداشت دهان و دنداندر بزرگسالی منظ متر و برای فرد راحت تر است. مسواک زدن درست، وقتی است که تمام سطوح دندا نها و لثه به خوبی مسواک زده شود. تمیزکردن دندان های کودک باید از همان ابتدای رویش اولین دندان با مسواک انگشتی یا پارچه مرطوب انجام شود. از سن دو و نیمسالگی، تقریباً با رویش همه دندان های کودک، باید مسواک کردن دندا نها توسط پدر و مادر انجام شود و تا ۵- ۴ سالگی با نظارت وهمکاری والدین صورت گیرد. ایده آل آن است که بعد از هر بار مصرف مواد غذایی، دندا نها مسواکزده شوند. ولی در هر حال، در دو زمان مسواک کردن دندان ها حتماً باید صورت گیرد:

۱ شب قبل از خواب: به دلیل اینکه در زمان خواب، جریان بزاق و حرکات زبان و گونه برای تمیز کردن محیط دهان کاهش می یابد و دندا نها مستعد پوسیدگی می شوند.

۲ صبح قبل و یا بعد از صبحانه. شرایط یک مسواک خوب:

۱ جنس: موهای مسواک باید از جنس نایلون نرم و سر موهای آن گرد باشد. لذا، استفاده از مسواک با جنس موهای سخت به هیچ وجه توصیه نمیشود. معمولاً نمی توان بیش از ۳ الی ۴ ماه از یک مسواک استفاده کرد. چون موهای آن خمیده و نامنظم میشود یا رنگ موهای آن تغییر میکند که در این صورت حتما باید مسواک را عوض کرد. چنانچه پس از مدت کوتاهی شکل موهای مسواک تغییر کند، نشانه این است که فرد نادرست و خشن مسواک میزند.

۲ کیفیت: موهای مسواک باید منظم و مرتب باشد.

سلامت دهان و دندان (10)

۳ اندازه مسواک: مسواک کودکان، کوچ کتر از بزرگسالان است. همچنین اندازه دسته آن برای کودکان باید به گونه ای باشد که به خوبی در دستهای کوچک آنها قرار گیرد و هنگام استفاده در دستشان نلغزد.

۴ شکل مسواک: مشخصات دسته مسواک بر اساس سلیقه افراد متفاوت است. البته دسته مسواک کمی خمیده، سطوح دندا نهای پشتی را بهتر تمیز میکند خمیردندان امروزه اکثر خمیردندان ها حاوی فلوراید هستند که سبب مقاوم تر شدن دندان در برابر پوسیدگی می‌شوند. خمیردندا نها علاوه بر خاصیت ضدپوسیدگی و ضدحساسیت، خوشبو و خوش طعم کننده دهان نیز هستند.

دانستنیهای خمیر دندان

 • لازم است مسواک کردن حتما با خمیر دندان دارای فلوراید انجام شود، زیرا فلوراید داخل خمیر دندان به کنترل پوسیدگ یهای دندانی کمک میک‌ند. ولی در صورت عدم دسترسی به خمیر دندان، با آب خالی هم م یتوان مسواک کرد. استفاده از نمک خشک، جوش شیرین یا سایر پودرها برای مسواک کردن درست نیست، زیرا سبب ساییدگی مینای دندان و خراشیده شدن لثه م یشود. استفاده از آب نمک رقیق (نصف قاشق چا یخوری در یک لیوان آب جوشیده سرد) به صورت دها نشویه برای ضدعفونی کردن محیط دهان، کمک کننده است. بهتر است مسواک کردن به روش صحیح در فرصت مناسب، با زمان کافی و توأم با آرامش صورت پذیرد.
 • حداقل زما نهای مناسب برای مسواک زدن: صبح‌ها (قبل و یا بعد از صبحانه)، شب‌ها (قبل از خواب)، البته بهتر است ظهرها بعد از ناهار نیز مسواک زده شود.
 • استفاده از خمیر دندان برای کودکان مفید است ولی در کودکانی که خمیر دندان را قورت م یدهند (کودکان زیر ۳ سال)، بهتر است تا رفع این عادت از خمیر دندان استفاده نشود.
 • مسواک یک وسیله شخصی است و هیچ کس نباید از مسواک فرد دیگری استفاده کند.
 • یکی از انواع خمیر دندا نهایی که در بازار به وفور یافت م یشود، خمیر دندا نهای ضد جرم است که به نام خمیر دندان سیگار یها نیز شناخته م یشود. این خمیردندا نها حاوی مواد ساینده بیشتری است، اما استفاده دایم از آنها باعث سایش و حساسیت دندا نها م یشود. استفاده از این خمیر دندا نها باید محدود شود زیرا به مینای دندان صدمه م یزند. حساسیت دندانی مشکلی نسبتا رایج بین افراد است اما رواج فراوان استفاده از خمیردندا نهای ساینده و سفید کننده، بر تعداد بیماران با دندا نهای حساس افزوده است. در نتیجه برای حل این مشکل، خمیر دندا نهای ضدحساسیت بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته‌اند

روش صحیح مسواک کردن

سلامت دهان و دندان (10)

۱ ابتدا دهان را با آب بشویید، سپس به اندازه یک نخود خمیردندان روی مسواک قرار داده و خمیردندان را به داخل موهای مسواک ببرید.

۲ دندا نهای بالا و پایین باید جداگانه مسواک شود. مسواک کردن صحیح، از قسمت عقب یک سمت دهان شروع م یشود و به ترتیب کلیه سطوح خارجی، داخلی و جونده کلیه دندا نها مسواک زده م یشود به نحوی که سر مسواک دو تا سه دندان را در هر مرحله تمیز کند. هنگام مسواک کردن باید موهای مسواک با زاویه ۴۵ درجه نسبت به محور طولی دندان در محل اتصال لثه و دندان قرار گیرد. بعد از قرار دادن مسواک روی دندان و لثه، ابتدا باید حرکت لرزشی (حرکات سریع و کوتاه به سمت عقب و جلو بدون جاب هجایی مسواک) در محل صورت بگیرد. این حرکت باید حدود ۱۵ تا ۲۰ بار برای هر دندان انجام گیرد و سپس باید با حرکت مچ دست، موهای مسواک روی سطح دندان از سمت لثه ب هطرف سطوح جونده چرخانده شود.

سلامت دهان و دندان (10)

۳ تمیز کردن صحیح سطوح داخلی دندا نها هم مانند مسواک کردن سطوح خارجی آن صورت م یگیرد ولی برای سطوح داخلی دندا نهای جلو، باید مسواک را ب هصورت عمود بر روی سطح داخلی دندا ن‌ها قرار داد.

۴ برای مسواک کردن صحیح سطح جونده، باید موهای مسواک را در تماس با سطوح جونده قرار داده و کمی فشار دهید تا موهای مسواک به خوبی به داخل شیارهای سطح جونده وارد شود. سپس چند بار مسواک را به جلو و عقب بکشیدتا به خوبی تمیز شود.

نکته: مسواک زدن به صورت افقی و با شدت زیاد م یتواند منجر به تحلیل لثه و حساسیت در نواحی طوق دندا ن‌ها گردد.

۵ چون خرد ههای مواد غذایی و میکروبها روی سطح زبان جمع م یشوند، بهتر است روی زبان را هم با مسواک تمیز کرد. برای این کار مسواک در عقب زبان قرار م یگیرد و به طرف جلو کشیده م یشود. تمیز کردن زبان نقش مهمی در از بین بردن بوی بد دهان دارد.

۶ پس از مسواک کردن دندان‌ها و زبان، باید دهان چندین بار با آب شسته شود.

۷ وقتی مسواک کردن دندا نها تمام شد، مسواک را خوب بشویید و در جایی دور از آلودگی نگهداری کنید. توجه کنید که هی چگاه مسواک خیس را در جعبه سربسته نگذارید؛ چون رطوبت هوای داخل جعبه زیاد شده و رشد میکر و بها را تسریع می‌کند.

استفاده از نخ دندان

سلامت دهان و دندان (10)

سطوح بین دندانی به هیچ وجه با استفاده از مسواک تمیز نمی شوند و تنها با استفاده از نخ دندان م یتوان این سطوح را تمیز کرد. نخ دندان، نخ نایلونی مخصوصی است که باید آن را از داروخانه تهیه کرد. نوع نخ دندان مورد استفاده فرد براساس سهولت استفاده و علاقه شخصی فرد است.

برای استفاده درست از نخ دندان باید قبل از استفاده، دس تها را با آب و صابون خوب بشویید. حدود ۳۰ تا ۴۵ سانت یمتر از نخ دندان را ببرید و دو طرف نخی را که برید هاید در هر دو دست به دور انگشت وسط بپیچید.

سلامت دهان و دندان (10)

نکته: برای راحتی استفاده از نخ دندان، م یتوان دو سر نخ دندان بریده شده را به هم گره زد. سه انگشت آخر را ببندید و دو دست را از هم دور کنید تا نخ محکم کشیده شود. به این ترتیب انگشت نشانه و شست هر دو دست آزاد م یماند.  قطع های از نخ به طول ۲ تا ۵/ ۲ سانت یمتر را بین انگشتان شست و اشاره دس تها نگ هدارید. برای وارد کردن نخ بین دندا نهای فک پایین از دو انگشت اشاره و بین دندا نهای فک بالا از دو انگشت شست یا یک شست و یک انگشت اشاره استفاده کنید. نخ را با حرکت شبیه اره کشیدن به آرامی به فضای بین دندا نها وارد کنید مراقب باشید فشار نخ، لثه را زخمی نکند. پس از اینکه نخ را وارد فضای بین دندانی کردید، ابتدا نخ را به سطح کناری دندان جلویی تکیه داده و با ملایمت به زیر لبه لثه برده و آن را به دیواره دندان چسبانده و چند بار به طرف بالا و پایین حرکت دهید. به آرامی این عمل را انجام دهید تا به لثه مجاور دندان آسیب نرسانید.  سپس قسمت تمیز نخ را در همان محل به سطح کناری دندان مجاور بچسبانید و همین کار را تکرار کنید. بعد از آن نخ را از لای دندا نها خارج کنید. آن قسمت از نخ را که برای این دندا نها استفاده کرد هاید، جاب هجا کنید و نخ کشیدن دندان بعدی را شروع کنید. این کار را برای تمام سطوح بین دندا نها تکرار کنید.

 • پشت آخرین دندان هر فک را نیز مثل دندا نهای دیگر نخ بکشید.
 • استفاده از نخ دندان برای کودک باید به کمک والدینی که آموزش دید هاند، انجام پذیرد. پس از اینکه کودک مهارت کافی را ب هدست آورد، بهتر است تا مدتی
 • با نظارت والدین این کار را انجام دهد. بهتر است روزی دو بار (شب‌ها قبل از خواب و صب حها بعد از صبحانه) از نخ‌دندان استفاده کنید. در غیر ای نصورت حداقل ش بها قبل از خواب ابتدا از نخ دندان استفاده کرده، سپس دندا‌نها را مسواک کنید.
 • اگر هنگام مسواک زدن و نخ کشیدن دندا نها، درد و خونریزی وجود داشت، جای نگرانی نیست. در اکثر مواقع با ادامه این کار و برطرف شدن التهاب لثه، درد و خونریزی هم از بین می‌رود. اگر پس از یک هفته علایم برطرف نشد، باید به دندانپزشک مراجعه شود. نخ دندان کشیدن کلیه دندا نها حدود ۳ الی ۴ دقیقه طول می‌کشد

نکته مهم: به جای نخ دندان برای تمیز کردن سطوح بین دندا نها از هیچ نوع نخ دیگر یا وسایل سخت و نوک تیز مثل سنجاق و چوب کبریت استفاده نکنید. در ضمن توجه داشته باشید که خلال دندان وسیل های است که به آسانی به لثه آسیب می‌رساند و معمولا استفاده از آن توصیه نمی‌شود.

 • استفاده از نخ دندان در کودکان برای نواحی بین دندانی با تماس نزدیک ضروری است. در دوره دندا نهای شیری، استفاده از نخ دندان تنها برای دندانهای پشتی و توسط والدین، توصیه می‌شود.

 

بوی بد دهان

سلامت دهان و دندان (10)

 • بوی بد دهان نباید با بوی آزار دهنده زودگذری که ناشی از خوردن غذا (مثل سیر( یا سیگار کشیدن است، اشتباه شود.
 • بوی بد دهان صبحگاهی که حین بیدار شدن از خواب تجربه می شود، ناشی از کاهش جریان بزاق و افزایش تخمیر حین شب بوده و خود به خود پس از صرف صبحانه و یا استفاده از مسواک و نخ دندان برطرف می شود. چنانچه فرد به صورت دایم دچار بوی بد دهان باشد، نشا نگر نوعی بیماری است که علل متعددی دارد: علل داخل دهانی و علل خارج دهانی.

نکته: در هنگام مواجه شدن با چنین مشکلی با تأکید بر رعایت اصول بهداشت دهان و دندان و زبان (مسواک کردن زبان) به دندانپزشک مراجعه کنید.

عوامل داخلی بوی بد دهان

۱ رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

۲ اشکال در ترشح بزاق یا قطع ترشح بزاق

۳ دندان های پوسیده عفونی

۴ ناهنجار یهای دندانی و ردیف نبودن دندا نها در ف کها و گیرکردن مواد غذایی

۵ بیماریهای لثه‌های

۶ مشکل زبان (به علت وجود شیارها بر روی آن و تمیز نشدن آنها)

۷ پروتزهای دندانی نامناسب

۸ جراحی های دهان و کشیدن دندان و عدم توجه به توصی ههای دندانپزشک

۹ ضایعات بدخیم دهانی عوامل خارج دهانی بوی بد دهان

۱ بیماری‌های بینی

۲ سینوزیت

۳ بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی

۴ بیماری های ریوی

۵ بیماری های دستگاه گوارش

۶ اختلالات و تغییرات هورمونی زمان بلوغ یا حاملگی

۷ دیابت

۸ مصرف الکل و انواع دخانیات

۹ سایر بیمار یهای سیستمیک: بیمار یهای سیستمیک بیمار یهایی هستند که دستگا ههای مختلف بدن را دچار اختلال م یکنند، مثل دیابت، فشارخون و… توصیه های خودمراقبتی از دندا نهای طبیعی حداقل روزی ۲ بار مسواک بزنید. بهتر است مسواک زدن بعد از خوردن غذا باشد.

بعد از مسواک زدن، مسواک را با آب بشو یید تا بقایای خمیر دندان و مواد غذایی داخل آن نماند. هر چند وقت کیبار مسواک را عوض کنید. مسواکی که موهای آن خمیده یا نامنظم شده و یا رنگ آن تغ ییر کرده باشد، اصلا مناسب نیست.

 • پس از مسواک زدن، لث ههای خود را با انگشت ماساژ دهید. در صورت پوسیدگی دندان، هرچه سری عتر برای درمان آن به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • حتی اگر هیچ مشکلی ندارید، سالی یکبار برای معاینه دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • روزی کیبار با استفاده از نخ دندان، سطوح بین دندا نها را تمیز کنید. نخ دندان را قبل از مسواک زدن استفاده کنید. در این صورت لای دندا نها طی مسواک زدن بهتر شسته می‌شود.
 • اصول صحیح مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را رعایت کنید.
 • شیار بین لثه و دندان، محل مناسبی برای گیر کردن مواد غذایی و تش یکل جرم دندانی است. تمیز کردن این ناحیه از دندا نها در پیشگیری از بیمار یهای لثه بسیار موثر است.

توصیه‌های خودمراقبتی طب ایرانی

در سلامت دهان و دندان طب ایرانی در خصوص سبک زندگی سالم و پیشگیری و درمان بیمار یها، راهکارهای متعددی را ارایه م یدهد، بدیهی است بررسی دقیق علت هر شکایت و انتخاب بهترین را هکار با بهر هگیری از دستورهای طب رایج و طب ایرانی باید مدنظر قرار گیرد.

توصیه‌های بهداشت دهان و دندان:

روزانه دهان خود را با آب و نمک رقیق شستشو دهید.

 • هر ده روز یک بار از یکی از رو شهای زیر به منظور تقویت لثه استفاده کنید:
 • مالیدن مخلوط نمک و عسل به لثه و دندا نها و شستن آن بعد از ۱۰ دقیقه
 • مالیدن مخلوط عسل و سرکه به لثه و دندا نها و شستن آن بعد از ۱۰ دقیقه
 • مالیدن جوشانده گلنار (گل انار) و مخلوط پودر گیاه مورد در سرکه به لث هها جویدن کندر باعث تقویت لثه م یشود.

به منظور رفع بوی بد دهان مصرف روزانه ۱۰ عدد مویز که به جای دانه آن پودر هل در آن ریخته شده باشد، توصیه می‌شود.

 

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا